Välkommen till Samuelssons Måleri AB

Samuelssons Måleri startade 1978 av Lars Samuelsson och har under åren vuxit från ett fåtal anställda till i dag närmare 50 målare, arbetsledare och lärlingar i både Arboga, Köping, Västerås, Kungsör, Örebro och Eskilstuna samt stor Färg & Designbutik i Arboga.

Lars och sonen Fredrik har under många år drivit företaget tillsammans. Idag driver Fredrik företaget som VD och hans syster Isabella Andersson är ansvarig för all administration och ekonomi . Måleriets kunder är stora fastighetsägare såsom Hemfosa, Byggnadsfirman Lund, Bovista, Aroseken och ICA samt byggfirmor och fastighetsbolag. Färgbutikens  kunder är främst privatpersoner och företag i hela västra Mälardalen. Vid alla måleriarbeten till privatpersoner erbjuds ROT-avdrag på arbetskostnaden.

Vi har idag även möjlighet att erbjuda färgsättning av vår egen diplomerade färgsättare Maria Samuelsson, som hittar just Er stil med det lilla extra.

Samuelssons är ett familjeföretag som värnar om kvalitet. 2010 tog vi ett steg framåt och genomgick certifiering av ISO 9001, ISO 14001 samt OHSAS 18001.

Här nedan ser du alla vi som jobbar på Samuelssons!

S-streck-848

Vi i butiken

maria-rund2
Maria Samuelsson

Butiksansvarig
0589-857 60
fargbutiken@samuelssonsmaleri.se

magnus-rund
Magnus Österberg
Säljare

marie-rund
Marie Eriksson

Säljare

susanne-rund-färg2
Susanne Samulesson
Säljare

jennie-rund

Jennie Sterner
Säljare

olivia-rund

Olivia Samuelsson
Säljare

S-streck-848

Delägare

fredrik-rund
Fredrik Samuelsson
Delägare/VD

fredrik@samuelssonsmaleri.se
0589-857 60

lars-rund
Lars Samuelsson
Delägare

lars@samuelssonsmaleri.se
0708-83 67 82

isabella-rund2
Isabella Andersson
Delägare/Ekonomi

isabella@samuelssonsmaleri.se
0589-857 60

S-streck-848

Måleri

ronnie-rund
Ronnie Josefsson
Arbetsledare, Kalkyl
» Måleri, Arboga

ronnie@samuelssonsmaleri.se
070-458 83 18

ola-rund
Ola Fridman
Arbetsledare
» Måleri, Arboga

ola@samuelssonsmaleri.se
070-458 83 12

niklas-rund
Niklas Liljegren
Platschef
» Måleri, Västerås

niklas@samuelssonsmaleri.se
072-334 64 00

kim-rund
KIm Olsson
Arbetsledare, Kalkyl
» Måleri, Västerås

kim@samuelssonsmaleri.se
070-458 83 14

sebastian-rund
Sebastian Nilsson
Arbetsledare
» Måleri, Örebro

sebbe@samuelssonsmaleri.se
076-102 66 32
019-33 00 09

patrik-johansson-rund
Patrik Johansson
Arbetsledare
» Måleri, Eskilstuna

patrik@samuelssonsmaleri.se
073-043 27 33
016-12 11 28

alla-personal-rund

Alla vi målare!

S-streck-fastighesservice848

Fastighetsservice